Dövme Sildirme

Dövme yaptıran kişilerin sayısı hızla artmaktadır. Zaman içinde yapılan dövmeler için dövme sildirme işlemi yapılması istenebilir. Q Switched Nd:YAG sistemli lazerle dövme silme uygulamasında en sık kullanılan, başarılı sonuçların alındığı cihazlardır. Bu lazerler ile eskisinden daha acısız ve kalıcı sonuçlar elde edilmektedir.

Lazer ışınları sadece dövmeye renk veren pigmentleri hedefler. Lazer ışınları ile parçalanan renk pigmentleri vücudun doğal koruma mekanizması ile yok edilir.

Lazerle ile dövme sildirme;
- Dövmenin ve cildin rengine,
- Kullanılan boyaların cinsine,
- Dövmenin uygulama derinliğine, yoğunluğuna ve uygulama şekline,
- Dövmenin yaşına,
- Kullanılan lazer sistemine bağlı olarak çok fazla değişiklik göstermektedir.

Dövmelerin lazer ile silinme işlemi değişen başarı sonuçları göstermektedir. Ancak lazer ile dövme silme oldukça başarılıdır. Beyaz tenliler, tek renk, siyah renk, aynı seviyede yapılan dövmeler, eskiyen dövmelerde tedavi şansı yüksektir.

Lazer uygulamasından hemen sonra dövmede hemen daima yara oluşur. En geç bir hafta içinde kabuklanır ve bu kabuklar dökülür. Yara iyileşmesi ortalama 3 hafta içinde tamamlanır.

Lazer ile dövme sildirme işlemi hijyenik bir ortamda, uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Seans sayısı kişiden kişiye, dövmenin yapısına, rengine göre değişmektedir. Tek renk, eski, koyu renk ve beyaz tenli kişilerde tek seans ile başarı elde edilebilir. Sarı ve yeşil renkler, koyu tenli kişilerde ve yeni yapılmış dövmelerde 8 seansa kadar yapılabilir.

Seans süresi dövmenin büyüklüğüne göre değişir. Genellikle 5-15 dk. sürer. Ayrıca hastanın ağrıyı/acıyı hissetme şiddeti de seans süresini etkiler. Genellikle 3 hafta aralıklarla seans yapılır.

Uygulama sonrasında tedavi edilen bölgenin üzeri kapatılmaktadır. Uygulama alanı 24 saat süreyle kapalı kalmalı ve su ile temas ettirilmemelidir.

Uygulama alanı günlük olarak nemlendirilmeli, kabuklar kopartılmamalıdır.

Uygulama alanı 2 - 3 hafta boyunca kabuklanma ve kabukların dökülmesi süresince güneş ışınlarına direk maruz kalmamalı ve solaryumdan sakınılmalıdır.


Yara iyileşme sürecine girene kadar başka bir işlem yapılmamalıdır. (ağda, epilasyon, peeling vs.)

İşlem sırasında oluşan acı/ağrı dayanılmaz değildir.

Lazerle dövme sildirmenin her hangi bir yan etkisi var mı?

Lazer tıbbi bir cihazdır. Doktor kontrolünde yapılmalıdır.  Yapıldığında yan etkisi yoktur.

İşlem öncesi ve sonrası 3 hafta güneşten iyi korunduktan sonra her mevsim yapılabilir.