Cildimiz yaşam boyunca değiştirme olanağı olmayan tek giysimizdir. Genel olarak bakıldığında herkes aynı cilt yapısına sahip gibi görünse de farklı genetik yapılar ve çevresel faktörler cildimizin rengini, yağ içeriğini, kalınlığını, esnekliğini, lekelerimiz, kırışıklıklarımızı ve güneşe karşı hassasiyetimizi belirler.

 

GNC - Cildin yaşlanması programlanmış doğal  bir süreçtir. Genetik, metabolik ve hormonal faktörlerin rol oynadığı zamana bağlı kronolojik yaşlanmanın yanında çevresel faktörlere bağlı çevresel yaşlanma olmaktadır.

Kronolojik yaşlanmayı önlemek mümkün değildir. Ancak çevresel faktörün önlenmesi kişinin elindedir.

Yaş ilerledikçe cilt nemini kaybeder ve kurur. Olgun ciltlerde hücrelerin yaşam ritmi yavaşlamıştır. Yaşla birlikte hücrelerin temel yapı taşı olan proteinler görevini iyi yapamaz ve yüzeyde biriken ölü hücre sayısı artarak cilt üzerinde birikir; kaba ve mat bir görüntü oluşturur. Ciltte lekelenmeler başlar. Deriye esneklik ve dirilik veren kolajen ve elastin yapısı bozulur. Sarkmalar ve derin çizgiler oluşur. Özellikle menopozdan itibaren östrojen hormonunun azalması derideki bu değişiklikleri hızlandırır. Cildi iyi tanımak ve gerekli bakımı doğru zamanda doğru ürünlerle yapmak temek kuraldır. Cildin yapısına uygun temizleyici ile sabah ve akşam cildin üzerinde bulunan kir ve makyaj artıklarının temizlenmesi, uygun tonik ve nemlendirici kullanılması gerekir. Kış aylarında cildin nemlendirilmesi amaçlanırken yaz aylarında güneş koruyuculu nemlendiriciler kullanılmalıdır.