Lazer epilasyon vücutta istenmeyen tüylerin  lazer teknolojisi yöntemiyle kalıcı olarak ortadan  kaldırılması anlamına gelmektedir. Lazer tıbbın çeşitli  alalarında uzun yıllardır kullanılmaktadır. Günümüzde vücudun tüylerden arındırılmasında da sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. İnsan sağlığına herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı kanıtlanmış olan Lazer Epilasyon tedavisi vücudun tüm   bölgelerine uygulanabilmesi, istenmeyen tüylerden arınmada geleneksel yöntemlerin aksine kalıcı bir çözüm sunması, cilt   üzerinde alerjik yan etkilerinin olmamasından dolayı tercih   sebebi olmuştur.  Lazer Epilasyon uygulanmakta olan klasik iğneli epilasyondan    farklıdır. İğneli epilasyon da elektrik akımı verilerek kıl   kaybı sağlanmaktadır. Bu yöntem tek tek tüm kıl köklerine uygulandığından Lazer Epilasyonun tedavi süresine oranla iğneli epilasyon son derece uzun sürede gerçekleşmektedir. Lazer Epilasyon tedavisinin daha kısa sürmesinin temel nedeni her lazer ışını gönderilişinde birden fazla kıl kökünün  etkilenmesidir. Lazer Epilasyon yöntemi kısa sürede  gerçekleşebildiği gibi iğneli operasyon yöntemine oranla çok   daha az acı hissi verir.Lazer Epilasyon tedavisi aşırı tüylenme sorunu olan ve bu  tüylerden kurtulmak isteyen erkek bayan tüm hastalara  uygulanabilmektedir.  Kadıköy Suadiye’de bulunan merkezimiz Verde Sağlıklı Yaşam  Enstitüsünde Lazer Epilasyon tedavilerinde kullanmakta   olduğumuz Lazer Epilasyon cihazlarımızın dermatolojik olmalarından dolayı kullanımında tıbbi olarak hiçbir sakınca  yoktur.  Lazer Epilasyon tedavilerinde kullanılan cihazlardaki   soğutucular sayesinde tedavi sırasında acı ve rahatsızlıkduyma hissi en alt seviyelere indirilebilmektedir. Lazer Epilasyon tedavileri düzenli seanslar halinde tekrar  edildiğinde istenilen ölçüde başarı sağlanmaktadır. Lazer  Epilasyon tedavisinin tek seansta sonuç vermemesinin en büyük nedeni kılların tek yönlü kök yapısının olmamasıdır. Lazer epilasyon tedavileri tüm vücuda uygulanabilmekle beraber yoğunlukla yüz, bacak ve kaşlara uygulanmaktadır.

ERKEKLERDE LAZER EPİLASYON 

Günümüzde erkeklerde en az kadınlar kadar dış görüntülerine önem vermeye başlamışlardır. Bu sebepten dolayı lazer Epilasyon yöntemiyle istemeyen tüylerden kurtulma erkekler tarafından da sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Erkeklerde lazer epilasyon tedavisi vücudun tüm bölgelerine uygulanabilmektedir. Fakat erkekler tarafından lazer epilasyon tedavisi yoğunlukla Boyun, Ense, Sırt, Omuz, Göğüs, Elmacık kemiklerinin bulunduğu bölge ve ellere uygulanmaktadır. Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü uzman kadrosuyla istenmeyen tüylerin Lazer Epilasyon yöntemiyle ortadan kaldırılmasında hastalarına hizmet vermektedir.

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ NELER YAPILMALIDIR ?

•Lazer epilasyon tedavisi öncesinde güneşlenilmemelidir. Bronz ve güneş yanığı olan tene Lazer epilasyon yapılmaz. Bronz tene

sahip olanların güneşlenmeye en az 2 hafta ara vermesi ve tedavi öncesi ten renginin açılması beklenmelidir.

•Lazer epilasyon tedavisinden 1 gün önce tüylerin traş edilmesi tedavi etkinliğini arttıracaktır. Kılların traş edilmesi tercih edilmiyorsa Lazer epilasyon tedavisi öncesi trimer ile de kısaltılabilir.

•Trimerın dezavantajı, geniş bölge çalışılacaksa bir miktar zaman alması ve seans süresini uzatmasıdır.

•Lazer epilasyon tedavisi öncesi kıllar ağda, ip, cımbız veya epilasyon makinaları ile alınmışsa yüz bölgesinde 2 hafta, vücut bölgelerinde 3-4 hafta kılların bir miktar uzaması için beklenmelidir.

•Lazer epilasyon uygulanacak kıllara sarartma, boyama gibi işlemler yapılmamış olmalıdır. Cildi soyan ürün (peeling) kullanılıyorsa (retinoik asit, glikolik asit gibi)10 gün önce bırakılmış olmalıdır.

•Tedavi öncesi cilde krem vb kozmetik ürünler sürülmemeli, sürekli kullanılan ürünler varsa cilt bir temizleyici vasıtasıyla tamamen temizlenmelidir. Lazer epilasyon tedavisi sırasında cilt üzerinde makyaj malzemesi bulunmamalıdır.

•Tedaviye başlamadan önce cilt tipi ve kıl renginizin tedaviye uygun olup olmadığı, lazer tedavisine engel teşkil edecek bir hastalığınızın bulunup bulunmadığı ve aldığınız ilaçların lazerle etkileşimi değerlendirilmelidir. Muayene sonucunda hormon tetkiklerine gerek duyulmuş ise lazer tedaviniz test sonuçlarıyla birlikte planlanmalıdır.

LAZER EPİLASYON SONRASI NELER YAPILMALIDIR ?

•Lazer epilasyon tedavisi sonrasında cilde bir nemlendirici sürülmesi önemlidir. Kullanılan ürünün tahriş edici içeriği olmamalıdır.

•Lazer epilasyon tedavisinden sonra 24 saat içinde ağır spor, egzersiz, aerobic, ağırlık kaldırma gibi yüksek oranda terlemeye sebep olacak aktivitelerden kaçınılmalıdır. Ter Lazer epilasyon tedavisi uygulanmış bölgede tahrişe sebep olabilir.

•Lazer epilasyon tedavisinden yaklaşık 5 gün sonra cilt tamamen normale döner. Renklendirici madde, parfüm, ve kimyasal koku içermeyen bir nemlendirici kullanılabilir.Tedavi sonrası 5 gün içinde cildinizi ovmak ve keselemek yerine bir temizleyici ile temizlemek daha sağlıklıdır.

•Lazer epilasyon tedavisinden sonra 2 hafta kesinlikle güneşe maruz kalınmamalıdır. 24 saat sonra eğer deride çatlak, inflamasyon, kabuklanma yoksa güneş koruyucu krem kullanılabilir.

•Lazer epilasyon tedavisinden 24 saat sonra deride, çatlak, kabuklanma, inflamasyon, kızarıklık yoksa rahatlıkla makyajyapılabilir. Lazer epilasyon uygulanan bölgede kabuklanma, kızarıklık gibi tablolar söz konusu ise bunlar tamamen iyileşene kadar makyaj yapılmamalıdır.

•Lazer epilasyon tedavisi yapılan bölgelere tedaviden sonra en az 3 gün kesme, traşlama gibi işlemler kesinlikle yapılmamalıdır

LAZER EPİLASYONUN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR ?

  Lazer epilasyon yöntemi 20 yılı aşkın bir süredir dünyada istenmeyen tüylerin tedavisinde kullanılmaktadır. Doğru lazer sistemleri uzman kişiler tarafından kullanıldığında kıl tipine ve cilt rengine göre doğru doz ayarlaması yapıldığında herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedaviye başlamadan önce cilt tipiniz ve kıl renginizin tedaviye uygun olup olmadığı, lazer tedavisine engel teşkil edecek bir hastalığınızın bulunup bulunmadığı ve aldığınız ilaçların lazerle etkileşimi değerlendirilir. Muayene sonucunda hormon tetkiklerine gerek duyulmuş ise lazer tedaviniz test sonuçlarıyla birlikte planlanır. Tedavi sonrası cilt üzerinde kızarıklıklar görülebilir. Bunlar genellikle bir-iki saat nadir durumlarda 1-2 günde tamamenb iyileşir. Tedavi sürecinde nemlendirici kremler kullanılabilir. Çok nadiren ciltte yanıklar ve pigmentasyon oluşabilir . Leke oluşan bölgelerin tamamen normale dönmesi bir kaç ay alabilir. Koyu ten rengi olanlarda bu risk daha yüksektir. Lazer epilasyon tedavisinin acemice yapılması ve ten rengine göre doğru dozun kullanılmaması durumunda yanık/leke riski yükselir. Ayrıca dozun çok düşük verilmesi ilerleyen seanslarla birlikte kılların tahrip olmak yerine giderek incelmesine ve renginin açılmasına sebep olur. Bir süre sonra incelen ve rengi açılan tüylere doğru doz kullanılsa da lazer etki etmez.

LAZER EPİLASYON AVANTAJLARI NELERDİR ? 

•Hastaların çoğunda kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlar

•Tekniğine uygun yapılırsa güvenilir bir yöntemdir

•Çok ağrılı değildir, hastaların çoğu tedaviye rahatlıkla uyum sağlar

•Tekrar büyüme olsa bile oluşacak tüyler zayıf açık renkli kozmetik önemi zayıf tüyler şeklindedir

•Hızlı bir yöntemdir 2-3 saatte(tek seans süresi) vucuttaki tüm tüyler temizlenebilir

•Cilt üzerine toksik yada allerjik bir yan etkisi yoktur,cildi tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz,kanserojen olduğunu gösteren herhangi bir kanıt yoktur.

•Batık kılların ve kıl dönmelerinin en önemli tedavi yöntemidir.

•Cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

ALEXANDRITE LAZERIN AVANTAJLARI

•Özellikle koyu kıllara etkisi mükemmeldir,

•Uygulaması son derece konforlu ve ağrısızdır,

•Kısa sürede geniş alanlara uygulanabilir ve özel bakım gerektirmez,

•Uygulama esnasında cihazın hiç bir parçası cilde temas etmez, dolayısıyla hijyen problemleri yaşanmaz,

•Yanık oluşma riski çok düşüktür,

•Tüm dünyada yaygın kullanımı ile elde edilen sonuçlar, Alexandrite lazer sisteminin etkinliğini kanıtlamıştır.